گربه نر یا ماده ، کدام را انتخاب کنم؟

هنگام خرید یک گربه، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که باید بگیرید، انتخاب جنسیت گربه است. هر دو جنسیت گربه‌ مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این مقاله، تفاوت‌های بین گربه‌های نر و ماده را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم انتخاب بهتری داشته باشید.

تفاوت گربه نر و ماده

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت های ظاهری

یکی از تفاوت‌های اصلی بین گربه‌های بریتیش واسکاتیش نر و ماده، اندازه آنهاست. گربه‌های  نر به طور متوسط بزرگ‌تر از گربه‌های ماده هستند. وزن یک گربه بریتیش یا اسکاتیش نر بالغ بین 4 تا 7 کیلوگرم است، در حالی که وزن گربه ماده بالغ بین 3 تا 5 کیلوگرم است.

از نظر ظاهری، گربه‌های نر دارای سر بزرگ‌تر، فک‌های قوی‌تر، و گردن ضخیم‌تری نسبت به گربه‌های ماده هستند. همچنین، دم گربه‌های نر معمولاً بلندتر و قطور تر از دم گربه‌های ماده است.

اگر شما به دنبال یک گربه با جثه کوچک هستید باید بگوییم که گربه ماده حتما انتخاب بهتری برای شماست، اما اگر به دنبال یک گربه قدرتمند با غبغب بزرگتر و جثه ای بزرگ هستید گربه نر را به شما پیشنهاد میکنیم.

تفاوت رفتار گربه ی نر و ماده

گربه های نر و ماده از نظر رفتار و تعامل با شما یا با یک گربه ی دیگر ، دارای تفاوت های شاخصی هستند برای مثال میتوانیم این موارد را مثال بزنیم

گربه های نر معمولا نسبت به گربه های ماده بازیگوش تر ، پر انرژی تر و اجتماعی تر هستند ؛ البته این به این معنی نیست که گربه های ماده بازیگوش نیستند ، آنها هم بازی میکنند ، میدوند و با شما روابط خوبی خواهند داشت اما گربه های نر در این موارد افراطی تر هستند  ، در واقع گربه های نر برون گرا و گربه های ماده درون گرا هستند.

همچنین اکثر صاحبان گربه این نظر را دارند که گربه های ماده مستقل تر هستند ولی گربه های نر به شما وابستگی بیشتری دارند و احتمالا زمان های زیادی را در نزدیکی شما میگذرانند.

یکی دیگر از نکاتی که دانستن آن قبل از خرید گربه جدید بسیار مهم است این است که گربه های نر و ماده چگونه با همدیگر تعامل میکنند 

 1. گربه نر با گربه نر :

 به دلیل قلمرو طلبی گربه های نر شما برای نگه داری از دو گربه نر عقیم نشده در منزل حتما با مشکل بزرگی روبرو می شوید چون آنها در هر لحظه در حال جنگ های   بسیار خشن بر سر قلمرو خواهند بود مگر اینکه هر دو را عقیم کنید ، در این صورت مشکلات شما تقریبا حل خواهد شد .

 2. گربه ماده با ماده :

  در این حالت معمولا دو گربه ی ماده بسیار راحت تر یک قلمرو را با هم شریک میشوند و به ندرت خشونتی اتفاق می افتد. اما آنها هم ممکن است با هم اختلاف نظر   هایی داشته باشند و تنها راه حل آن نزاع باشد.

 3. گربه نر با ماده :

 این بهترین و رویایی ترین حالت است ، گربه نر و ماده کاملا با هم سازگاری دارند و روابط آنها بسیار دوستانه و رومانتیک است .

 و نکته آخر در رابطه با رفتار گربه ها این است که در صورت عقیم سازی آنها بسیار متوازع تر شده و معمولا دعوا های آنها بسیار کم اتفاق می افتد.

 

دعوای گربه ها

رفتار های جنسی گربه ی نر و ماده بعد از بلوغ

گربه‌های نر معمولاً بین سنین 6 تا 12 ماهگی و گربه های ماده بین 6 تا 9 ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند. در این زمان، هورمون‌های جنسی در بدن آن‌ها شروع به ترشح می‌کنند و رفتارهای مختلفی را از خود نشان می‌دهند؛ اصطلاحا به این حالت فحلی میگویند.

رفتار های متداول گربه ی نر در هنگام فحلی

 1.مشخص کردن قلمرو با ادرار: گربه‌های نر برای اعلام قلمرو خود، ادرار خود را در اطراف خانه می‌پاشند. این رفتار می‌تواند برای شما بسیار آزار دهنده باشد

 2.فرار از خانه: ممکن است گربه نر شما برای پیدا کردن جنس مخالف از خانه خارج شود که این امر باعث خطرات بسیار زیادی برایش خواهد شد

 3.جنگیدن با سایر گربه های نر : برای اثبات خودشان به گربه ی ماده و تصاحب آن تا سرحد مرگ با گربه های نر دیگر در قلمرو خود می جنگند حتی اگر آن گربه فرزند خودشان باشد.

رفتار های متداول گربه  ی ماده در هنگام فحلی 

ناله کردن و رکاب زدن : این رفتار در گربه ی ماده هر 3 تا 8 هفته یکبار تکرار میشود و دوره های 2 روزه تا 7 روزه دارد ، در این دوره گربه ماده پشت کمر خود را بالا میدهد و  با پاهای خود حالتی شبیه به رکاب زدن انجام میدهد و خودش را به شما و تمام وسایل منزل میمالد، این رفتار گربه همراه با صدا های ناله هی بسیار بلند است که ممکن است در طولانی مدتبرای شما آزار دهنده باشد.

مشخص کردن قلمرو و جذب گربه نر با ادرار: بله گربه های ماده هم در زمان فحلی برای جذب گربه های نر به سمت خودشان با ادرار کردن در برخی نقاط باعث آزار شما میشوند البته باید بگوییم که این رفتار در ماده ها نسبت به نر ها بسیار کمتر بوده و جای نگرانی جدی ندارد.

 

راه ها ی کنترل رفتار های جنسی در گربه های نر و ماده

برای اینکه بتوانید این رفتار های آزار دهنده را در گربه خود کنترل کنید کلا 2 راه بیشتر پیش روی شما نیست.

1.گربه خود را عقیم کنید : عقیم سازی بهترین و کاربردی ترین روش برای کنترل این رفتار ها میباشد ، با عقیم سازی شما جلوی ترشح هورمون های جنسی در گربه را می گیرید  علاوه بر کنترل این رفتار ها عقیم سازی باعث جلوگیری از ابتلای گربه ها به سرطان رحم و بیضه  می شود

2.کنترل فحلی با دارو : در صورتی که تمایلی به عقیم سازی گربه خود ندارید ، میتوانید با دارو درمانی فحلی آنها را تا حدودی  کنترل کنید اما این را در نظر داشته باشید که این دارو های هورونی در بلند مدت ممکن است دارای عوارض زیادی باشند.

نگهداری

نگهداری از گربه هها تنها موردی است که تا حدود بسیار زیادی در هر دو جنس یکی است یعنی فرقی نمیکند که شما گربه ی نر داشته باشید یا ماده، شما باید چکاپ های دوره ای ، واکسیناسیون سالانه ، انگل زدایی دوره ای و رعایت موارد بهداشتی مثل بهداشت پوست و مو و بهداشت دندان را برای هر دو جنس به یک صورت انجام دهید 

 

نتیجه گیری

اگر بخواهیم تمام این متن را در چند خط برای شما خلاصه کنیم باید بگوییم نکات مهم این است:

اگر خانه کوچکتری دارید ، اگر به دنبال گربه مستقل و آرامتری هستید ، اگر کودک کم سن و سال یا حیوان خانگی دیگری ندارید  گربه ماده برای شما انتخاب بهتری است 

اما اگر خانه شما بزرگ است ، اگر به دنبال گربه پر انرژی و فعالتری هستید یا اگر حیوان خانگی دیگر و یا کودک دارید ممکن است گربه پسر برای شما انتخاب بهتری باشد.

 

نکته کلیدی مهم

در آخر جا دارد این نکته را بگوییم که گربه ها هم مثل انسان ها داری رفتار و شخصیت های منحصر به فردی هستند پس ممکن است نکاتی که در این مقاله گفته شد با گربه ی شما شباهتی نداشته باشد ، و نکته ی بعدی اینکه اگر تصمیم دارید گربه ی خود را عقیم کنید این تفاوت ها بسیار کمرنگ خواهند شد و هر دو جنسیت به هم شبیه خواهند شد.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا حدودی به تصمیم شما برای خرید گربه ی جدید کمک کرده باشد .

این مقالات را هم مطالعه کنید